شهيدخبر اخبار شهدا مدافعان حرم shahidnews.com : جنگ بيولوژيك، حربه آمريكا براي نابودي يمني‌ها
شنبه، 21 مرداد 1396 - 20:40 کد خبر:167600
شهيدخبر(شهيدنيوز): شيوع وبا و مننژيت در يمن حربه آمريكا و مزدورانش است كه در عمليات نظامي عليه ملت بي‌پناه يمن به بن‌بست رسيده‌اند.

وخامت اوضاع بهداشتي، تجاوز و محاصره ظالمانه، مصائب مردم يمن را روزافزون كرده است.

وخامت اوضاع بهداشت و معيشت در يمن تهديدي بي‌سابقه شده است و ميليون‌ها نفر نياز شديدي به كمك‌هاي غذايي، بهداشتي و پزشكي دارند كه اين امر نهادهاي بشردوستانه را به مشقت انداخته است.

اما بحران اقتصادي يمن را نمي‌توان از شرايطي جنگي كه اين كشور با آن روبروست مجزا دانست، جنگ، منابع و ثروت‌هاي يمن را مستهلك كرده و همه بخش‌هاي اقتصادي آن را تحت فشار قرار داده است در حالي كه هيچ نشانه‌اي از دستيابي به راه حلي براي بحران بين طرف‌هاي بحران وجود ندارد.

جنگ يمن بيش از سه ميليون نفر را وادار به ترك خانه‌هايشان و مواجهه با مشكلات روزمره و جستجو براي يافتن غذا كرده علاوه بر اينكه بر اساس گزارش نهادهاي انساني بين المللي ميانگين سوء تغذيه در حال حاضر به 200 درصد رسيده است.

بر اساس آمار آژانس وابسته به سازمان ملل از هر 10 كودك يمني هشت نفر آنها دچار سوء تغذيه است و بر اساس ارزيابي‌هاي سازمان ملل قريب به 18 .8 ميليون نفر از جمعيت يمن به نوعي از كمك‌هاي انساني نياز دارند اما سازمان ملل براي رساندن كمك‌ها به دليل جنگ يا كمبود بودجه با مشكل مواجه است.

ماتيو تولر، سفير آمريكا در يمن نيز تصريح كرد كه كشورش  نفوذي بر طرف‌هاي يمني براي برقراري آتش‌بس بين آنها را ندارد اين در حالي است كه انتقادهاي گسترده‌اي نسبت به دخالت آمريكا در اين جنگ وجود دارد.

وي در مصاحبه با راديو PRI بدون اشاره به تجاوزها و حملات ائتلاف عربي تحت امر عربستان در يمن مدعي شد: اين يك جنگ داخلي است، يمني‌ها با يكديگر مي‌جنگند و تا زماني كه ما به برخي از مكانيزم‌ها دست يابيم تا يمني‌ها را به عقب گرد و امتيازدهي‌هاي سياسي وادار سازيم، نزاع ادامه خواهد داشت.

اما در واقع اين آمريكاست كه جنگ در يمن را مديريت مي‌كند و از طريق انعقاد معاملات تسليحاتي با شيخ نشين‌ها به دنبال احياي اقتصاد مرده خويش است كما اينكه آمريكا به دنبال راه حل و راهي براي تسلط بر دومين آبراهه مهم بين المللي يعني گذرگاه باب المندب است.

دولت آمريكا هم كه اذعان پيدا كرده عمليات نظامي در يمن به بن بست رسيده در اقدامي غيرانساني، جنگي غيراخلاقي عليه ملت يمن به راه انداخته است و آن هم بازي با روزي و جان انسان‌هاست، به گونه‌اي كه برخي طرف‌هاي مسئول در يمن  اعلام كردند كه عربستان مراكز حياتي مثل منابع آب آشاميدني را با سلاح‌هاي بيولوژيك هدف گرفته تا بيماري‌هايي مثل وبا و مننژيت را در يمن گسترش بدهد.

سازمان بهداشت جهاني هم اعلام كرد كه از زمان شيوع وبا در 27 آوريل گذشته تاكنون شمار قربانيان وبا در يمن به يك هزار و 940 نفر رسيده است و بيش از 463 مورد هم مبتلا به شبه وبا در 21 استان از 22 استان يمن هستند و و يك هزار و 940 نفر هم از 27 آوريل گذشته بر اثر ابتلا به اين بيماري جان باختند.

بنا به تاكيد اين سازمان ادامه جنگ و نابودي ريزبناهاي مربوط به آب و بهداشت وهمچنين سوء تغذيه مردم يمن را بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري در يمن قرار داده است.
 
منبع: فارس