شهيدخبر اخبار شهدا مدافعان حرم shahidnews.com : بنياد شهيد و امور ايثارگران و بعثه مقام معظم رهبري براي رفاه حجاج جانباز بسيج شدند
دوشنبه، 16 مرداد 1396 - 21:54 کد خبر:166858
شهيدخبر(شهيدنيوز): هماهنگي هاي لازم توسط سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبري(مدظله)انجام و امكانات ويژه پيش بيني شده است تا مشكلي براي جابجايي پيش نيايد. در عربستان تمام امكانات مورد نياز جابجايي با هماهنگي سازمان و بعثه فراهم شده و بهترين كيفيت ها اراده شده است.


حج امسال در حالي برگزار مي شود كه  ياد و خاطره حادثه تلخ منا در اذهان مسلمانان باقي و جاريست.از ميان حجاج ايراني امسال حدود 6 هزار نفر از جامعه ايثارگري هستند كه البته اين ميزان با در نظر گرفتن اختصاص سهميه دو نفر از هر خانواده هاي شهداي حادثه منا است.
اولين اعزام جانبازان هشت سال دفاع مقدس، دوشنبه شانزدهم مرداد ماه با حضور 49 جانباز و اعزام كاروان دوم با حضور 59 جانباز دوران دفاع مقدس انجام خواهد شد.
 در اين راستا گفتگويي داشتيم با دكتراسلام كريمي مدير كل ورزشي و اردويي بنياد شهيد و امور ايثارگران كه مي خوانيد:


آقاي كريمي امروز شاهد اعزام اولين كاروان به زيارت خانه خدا هستيم درخصوص كاروان هاي اعزامي حج تمتع جانبازان توضيح دهيد؟ 
امسال دو  كاروان ويژه با حضور 108 نفر از جانبازان براي زيارت خانه خدا اعزام خواهند شد.جانبازان عزيزي كه به تأكيد مقام معظم رهبري الگوهاي جامعه ما هستند. كاروان اول با مديريت آقاي سعيدي، دوشنبه شانزدهم به مقصد مدينه منوره  اعزام مي شوند. در اين كاروان 49  نفر از جانبازان عزيز به همراه همراهان و  همسرانشان حضور دارند. كاروان دوم 121 نفر هستند كه شامل 59 نفر از جانبازان عزيز  به همراه همسر و يك نفر همراه هستند. البته تعدادي از عوامل پزشكي و خدماتي نيز اين كاروان ها را همراهي مي كنند. كاروان اول در روز شنبه ۲۱ مرداد ماه در مسجد شجره لباس احرام پوشيده ومدينه را به مقصد مكه ترك مي كند و كاروان دوم روز يكشنبه وارد مدينه شده و تا 6 روز در اين هتل جايگزين مي شود.  هتل هاي محل اسكان حجاج ايثارگر در مكه در كنار هم مي باشند. الحمدلله تمهيدات خوبي انديشيده شده تا جانبازان عزيز ما بتوانند با آسايش خاطر اعمال را انجام دهند و يك حج ابراهيمي خوب داشته باشند.

 سهميه حج امسال براي جامعه ايثارگري وخانواده هاي شهدا به چه صورتي است؟
در كل سهميه ما 6هزار نفر است كه نسبت به دوره قبل 2 هزار نفر افزايش سهميه داشتيم. نزديك به 5500 نفر فيش دريافت كرده اند ولي با توجه به محدوديت كاروان ها يك سري از عزيزان هنوز نتوانستند فرايند ثبت نام كاروان ها را انجام دهند كه اگر شرايطي فراهم شود قريب به 6هزار نفر را اعزام خواهيم كرد. در بحث خانواده هاي شهداي گرانقدر حادثه منا، با توجه به توافق سازمان حج و بنياد شهيد مبني بر در نظر گرفتن دو سهميه براي خانواده هاي معظم شهداي منا، قريب به 100 نفر ثبت نام كردند. به همه خانواده هاي شهداي منا اعلام كرده ايم وليكن برخي از خانواده ها كه شرايط روحيشان فراهم نبود و امسال آمادگي اعزام نداشتند، ان شاءالله در سفرهاي عمره و يا اينكه در حج تمتع سالهاي بعد در خدمتشان خواهيم بود.

باتوجه به شرايط خاص اغلب جانبازاني كه اعزام ميشوند كه قريب به اتفاق آنها جانباز ۷۰ درصد هستند، چه تمهيدات پزشكي و درماني براي ايشان در نظر گرفته شده است؟ 
با همكاري خوب بنياد شهيد و سازمان حج تلاش شده تا امكانات رفاهي حداكثري براي جانبازان عزيز فراهم شود. در كاروانهاي امسال دو پزشك ايشان را همراهي مي كنند تا بتوانند مشكلات جانبازان عزيز را رفع نمايند. همچنين يك نفر به عنوان ويلچيرساز، امور ويلچير اين عزيزان را انجام مي دهد.خادمين ديگري هم هستند از جمله كساني كه تجربه خدمت رساني در مراكز آسايشگاهها به جانبازان را دارند. 
ما از روزي كه شروع به ثبت نام اين عزيزان كرديم، معاونت بهداشت و امور ايثار گران بنياد شهيد، به اتفاق پزشكان اعزامي تمام پرونده و شناسنامه پزشكي جانبازان را بررسي كردند و بر اساس آن داروها و امكانات مورد نياز را در نظر گرفتند. اين امكانات از طريق هلال احمر، سازمان حج و خود معاونت بهداشت  بنياد فراهم شده است كه آنجا هيچ مشكلي پيش نيايد . 


چه امكاناتي براي محل اسكان و حمل و نقل جانبازان در هتل ها وحمل ونقل شهري در نظر گرفته شده است؟ 
با همكاري سازمان حج وزيارت، نزديكترين هتل ها در مدينه در نظر گرفته شده است. با توجه به يك سري امكانات و تغيير و تحولاتي كه در هتل هاي مدينه ايجاد شده بود، سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبري(مدظله) تلاش كردند يك هتل بسيار خوب را براي جوابگويي به نياز جانبازان ويلچري در نظر بگيرند. در اين راستا حتي چند  اتاق و درهاي ورودي هتل هاي هدف را تغيير داديم تا جانبازان ما بتوانند به راحتي عبور و مرور داشته باشند.  براي حمل و نقل شهري، اتوبوس هاي ويژه اي در نظر گرفته شده است.اين  اتوبوس ها در اختيار كاروان جانبازان هست  تا براي زيارت هاي دوره اي، انتقال از مدينه به مكه  و همچنين اعمال مربوط به عرفات و منا در مكه مورد استفاده قرار  گيرد. همچنين شرايط متفاوت چادرها و  تعبيه كولرهاي گازي وتشك هاي مخصوص وامكانات بهداشتي ورفاهي ويژه اين عزيزان از خدماتي است كه براي فراغت بال و آسايش خاطر جانبازان در نظر گرفته شده است.
دركل هماهنگي هاي لازم بنيادشهيد وامور ايثارگران باسازمان حج و بعثه مقام معظم رهبري(مدظله)انجام و امكانات ويژه پيش بيني شده است تا مشكلي براي جابجايي پيش نيايد. در عربستان تمام امكانات مورد نياز جابجايي با هماهنگي سازمان و بعثه  فراهم شده و بهترين كيفيت ها در نظر شده است.


با توجه به نياز جانبازان به فعاليتهاي ورزشي ، حركتي و نرمشي كه جز برنامه هاي هر روز آنهاست چه تمهيداتي در اين خصوص درنظر گرفته شده است؟
در سالهاي گذشته  هتلي در مكه داشتيم كه امكانات خاصي براي ورزش صبحگاهي داشت  و اكثر مديران و اعضاي كاروان هاي مختلف در حوزه جانبازان، ورزش مي كردند.  الان هم به همين صورت است. برنامه ريزيهايي صورت گرفته تا در طي يك ماه اقامت حجاج جانباز  كه ورزش هايي كه توسط حوزه اداره كل ورزشي طراحي شده است بصورت آموزش تصويري و فردي ارائه شود. همچنين امكاناتي تهيه شده است تا نرمش هاي تجويزي پزشكان براي حجاج جانباز  برقرار باشد.


كاروان ها در دوره حج تمتع زمان زيادي را در مكه ومدينه حضور دارند ، آيابرنامه هاي فرهنگي خاصي هم براي اين عزيزان در نظر گرفته شده است؟ 
برنامه هاي فرهنگي منسجمي چه در مكه و چه در مدينه درنظر داريم تا حداكثر استفاده از اين فرصت يك ماهه برده شود. مكه ومدينه مكان نزول وحي وتوجه ويژه به قران كريم است و درمجالس قراني ،ختم وتفسير قرآن براي شهداي منا و شهداي جانباز براي گروه جانبازان عزيز   كه در كاروان هاي مختلف حضور دارند در نظر گرفته ايم ، نمايشگاه عكس  دوران دفاع مقدس ، اكران  فيلم هاي سينمايي حوزه دفاع مقدس و برگزاري شب خاطره از جمله اين برنامه هاي فرهنگي است. البته برنامه هاي ويژه اي نيز در اعياد، جشن هاي ميلاد و مناسبت هاي مختلف براي جانبازان و خانواده هاي گراميشان در نظر گرفته شده است. هرچند هر كاروان برنامه خاص و ويژه خود را دارد. اما تلاش  شده است تا در راستاي اشاعه  فرهنگ ايثار و شهادت و به منظور تجليل از خانواده هاي شهدا به عنوان الگوي جامعه ايثارگري، برنامه هاي خاصي در هر كاروان باشد. 


تاريخ بازگشت حجاج جانباز مشخص شده است؟
 با توجه به شرايط پروازي، تاريخ بازگشت اين عزيزان هنوز اعلام نشده است. حتي تاريخ اعزام دوم هم هنوز مشخص نيست. سفر حجاج جانباز با توجه به شرايط پروازي امسال بين 30 تا 33 روز است كه از اين مدت پنج تا شش روز را در مدينه و مابقي را براي انجام اعمال تمتع در مكه هستند.


در پايان اگر نكته اي باقي است بفرماييد؟
در پايان جا دارد از حجت الاسلام شهيدي ، نماينده ولي فقيه ورياست بنيادشهيد تشكر كنم كه توجه ويژه اي به اعزام حاجيان جانباز داشتند و همچنين از سردار انصاري، حاج آقا مؤذني و آقاي قاضي عسگر و همچنين آقايان محمدي و فرهمند كه در اين رابطه كمك كردند تا شرايطي را فراهم كنيم كه جانبازان عزيز ما در آنجا بتوانند  با آرامش اعمال خود را بجا آورند تشكر ميكنم. آرزوي توفيق و سلامتي دارم براي تمامي حجاج خصوصا حجاج ايراني. تشكر و تقدير مي كنم از بعثه مقام معظم رهبري(مدظله) و سازمان حج به دليل نگاه ويژه اي كه در بحث اعزام حجاج جانباز داشته و دارند.