شهيدخبر اخبار شهدا مدافعان حرم shahidnews.com : گلزار شهداي استان همدان با مزار ۷۴۳۷ شهيد والامقام معطر شده است
جمعه، 17 دی 1395 - 15:20 کد خبر:137279
شهيدخبر(شهيدنيوز): مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان همدان گفت: هفت هزار و ۳۲۳ پرونده فعال در حوزه شهدا در استان همدان تشكيل شده ‌و همچنين گلزارهاي شهداي استان به مزار هفت هزار و ۴۳۷ شهيد معطر شده است.


 ناصر عارف ظهر در ستاد هماهنگي برگزاري يادواره شهداي كارمند استان همدان با اشاره به ضرورت پاسداشت ارزش‌ها و ياد شهداي انقلاب اسلامي اظهار داشت: شهدا براي دفاع از دين، اعتقادات، حفظ خاك ميهن جان خود را فدا كردند بنابراين در هيچ شرايطي نبايد جايگاه اين ارزش‌هاي فرهنگي و ديني كشور تضعيف شود.

وي افزود: به منظور تداوم راه شهدا و ماندگاري اهداف و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي بايد فضاي شهرها و روستاها مزين به نام شهدا شود.

مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان همدان بيان كرد: اهداف، سيره و وصيت‌نامه شهدا بايد براي جوانان بازگو و تبيين شود تا با آگاه‌سازي بتوان هدف و مقصد شهدا را به عنوان الگو براي نسل حاضر معرفي كرد.

وي با بيان اينكه برگزاري يادواره شهدا به زنده نگه داشتن راه و ياد شهدا كمك مي‌كند، گفت: هفت هزار و 323 پرونده فعال در حوزه شهدا در استان همدان تشكيل شده است و همچنين گلزارهاي شهداي استان همدان به مزار هفت هزار و 437 شهيد معطر شده است.

عارف با اشاره به وجود 24 شهيد ترور در استان همدان عنوان كرد: 9 نفر از شهداي استان همدان به دست ساواك و 86 نفر در دوران پيروزي انقلاب اسلامي به شهادت رسيدند.

وي افزود: 78 نفر شهيد روحاني و طلبه، 410 شهيد ورزشكار، 175 شهيد كارمند، 83 شهيد رانند، 524 شهدي كشاورز و 31 شهيد مهندس، 493 شهدي كارگر، يك هزار و. 627 شهيد سرباز، 169 شهيد فرهنگي شهداي استان همدان را شتكيل مي‌دهند.

مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان همدان تصريح كرد: پرونده 2 هزار و 603 شهيد بسيجي و يك‌هزار و 766 شهيد سپاه و كميته نيز در استان همدان تشكيل شده است.

وي با اشاره به اينكه 152 نفر با رسته نظامي سردار در استان همدان به شهادت رسيدند، اظهار داشت: 196 نفر از شهداي استان همدان تنها فرزند پسر خانواده و همچنين 15 شهيد نيز تنها فرزند خانواده بوده‌اند.

عارف بيان كرد: 229 خانواده داراي دو شهيد، 11 خانواده داراي سه شهيد، دو خانواده داراي چهار شهيد در استان همدان وجود دارد.

وي از وجود 443 شهيد مفقود در استان همدان خبر داد و گفت: براي شهداي مفقود استان همدان نيز مزار ساخته‌ شده است.